0

Weidevogels hebben het zwaar

In de tweede helft van maart is het seizoen voor de weidevogelbeschermers van start gegaan. Toen zijn de eerste nesten met eieren van de kievit in zowel de Uffelter als in de Havelter Made gevonden en gemarkeerd.

Herman Leemstra ontdekt dit seizoen het eerste wulpenei in Drenthe
Herman Leemstra ontdekt dit seizoen het eerste wulpenei in Drenthe
Hoewel de wulpenpaartjes al in februari hun oude stekkie hadden opgezocht duurde het nog ruim anderhalve maand voordat het eerste ei was gelegd. Herman Leenstra was de gelukkige die op 28 maart het eerste wulpenei van de provincie Drenthe noteerde. Dit was wel een apart geval want normaal maakt de wulp eerst een nest en worden daarin de eieren gelegd. Dit ei lag niet in een nest maar was zo ergens op de grond ‘gedumpt’. Waarschijnlijk had het vrouwtje hoge nood… Uiteindelijk is niets van dit legsel terechtgekomen.

Vos de boosdoener

Veel nesten zijn door vos of marter vernield
Veel nesten zijn door vos of marter vernield
In de loop van april zaten de meeste weidevogels te broeden en leken de eerste resultaten zeker positief. In de Havelter Made zijn tot begin mei twee nesten van de kievit gevonden. Dus dat leek de goede kant op te gaan. Maar na twee tot drie weken broeden zijn negen legsels gepredeerd. De vos is in de meeste gevallen de grootste boosdoener van deze vernielacties. Dit is ook op beelden met een wildcamera vastgelegd. Nu gaan de kieviten nog wel een tweede of derde poging doen. Dus hopelijk is de score dan beter.

Deze wulp zit lekker te broeden
Deze wulp zit lekker te broeden
Buitje gewenst
In de Uffelter Made hetzelfde beeld daar leek het eerst ook positief maar zijn alle negen nesten van de kievit eveneens verdwenen. Bij de wulpen lijkt het succes van vorig jaar zich te herhalen. In totaal hebben we vier nesten met vier eieren gevonden en omheind met een stroomraster (20×20 meter). Dit raster zorgt ervoor dat predatoren als de vos en de marter op afstand worden gehouden. Het eerste succes is daar al want op 4 mei zijn in het weiland van het melkveebedrijf Steenbergen aan de Langestukkenweg vier kuikens uit het ei gekropen. Nu al een mooi succes.
Een nest jonge wulpen in de Uffelter Made
Een nest jonge wulpen in de Uffelter Made
Ook bij de andere legsels gaan de kuikens binnenkort het eerste levenslicht zien. En omdat het meeste gras al is gemaaid zijn er wat minder werkzaamheden op het veld en biedt dit de vogels wat meer rust. Wel wordt het nog spannend hoe het voedselaanbod is. Door de weinige regen in het voorjaar is de grond erg droog en hard. De vogels die daarin hun voedsel zoeken krijgen het wel moeilijk. Dus een buitje op zijn tijd is wel gewenst.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

*

Ik ga akkoord met het verzamelen van deze gegevens.